Umowną granicą Karpat Zachodnich, w których nota bene leżą Tatry, a Karpat Wschodnich jest dolina Osławy, gdzie przechodząc przez most na tej rzece w przebiegu głównego szlaku beskidzkiego informuje nas o tym nowa tablica. Ale do rzeczy. Doliny Osławy nie zobaczymy z Łomnicy ale pasma górskie leżące na wschód od niej – nawet to najbliższe czyli Wysoki Dział już tak.
W poprzednim wpisie zakończyłem prezentację Gór Sanocko- Turczańskich na zdjęciu, gdzie widać ich kulminację razem z garbami Wysokiego Działu należącego już do Bieszczadów i od tego chcę rozpocząć dalszą wędrówkę po południowo wschodnich rubieżach widnokręgu Łomnicy.
Jeszcze zasięg obserwacji wygląda następująco:
Następnie dystans oddala się trochę i wchodzimy w pasmo Połoniny Wetlińksiej i Caryńskiej z ich kulminacjami. Na drugim palnie między innymi Wielka Jaworzyna i Góry Czerchowskie.

Zwieńczeniem panoramy Karpat Wschodnich jest majestatyczna Borżawa z kulminacjami na Stoju i Wielkim Wierchu. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie szczególnie po wschodzie gdzie zachodnie obrywy Stoja lśniły w pełnym słońcu nieskazitelną bielą – ale o tym w następnym wpisie.

W standardowych warunkach widać jeszcze z Łomnicy mały grzbiet Połoniny Czerwonej (Krasnej) na Ukrainie a dokładniej Górę Menczuł. Na lewo słynny słowacki maszt Viselac Dubnik 95+ km zaś na prawo Makowica, Góry Tokajsko-Ślańskie i jej charakterystyczne maszty… ciekawe co pokaże 12.08.2026 ??????


I to by było sumie na tyle….
No ale nieeeee. Było to tak. W pracowitą niedzielę synek z Katowic dzwoni i się pyta czy ojciec wielebny może przez przypadek Gorgany obaczyć raczył z Krępaka. Ja na to, że na fotach w sumie szukam czego innego, ale nie rozłączając się odpalam symulację, wrzucam współczynnik refrakcji wg wzoru:
km_RC0,XX
gdzie km -zasięg, 0,XX – współczynnik refrakcji
i symulacja pokazuje że na prawo od Borżawy powinny sterczeć Gorgany w postaci Strimby. Szybka penetracja zdjęć – i jest to co możliwym nie było zazwyczaj choć nie wiemy tego z innych źródeł.


W celu dokładniejszego udowodnienia tezy obecności Strimby nakład symulacji przy współczynniku refrakcji wynoszącym w uśrednieniu na linii strzału 0,2.

Wrzuciłem te foty a forum Astropolis z dedykacją dla synka :). A ci jeszcze każą mi katować foty z azymutu ok 113 stopni. Przy refrakcji uśrednionej dla danego obszaru o współczynniku 0,2 powinien w tych warunkach w tej okolicy zza Tupyia wystawać Pop Ivan Marmaroski. Więc ciągniemy krzywą kontrastu + inne małe zabiegi luminacji kolorów i mamy coś takiego:

Crop azymutu:

Ową obserwację należy powtórzyć w lepszych warunkach albo na tle Słońca – czas pokaże. Jednakże choć wyciągany raw – jest to mój obecnie najdalszy strzał w dalekich obserwacjach.
Już teraz zapraszam do oglądnięcia tych samych pasm ale po wschodzie Słońca:). Publikacja niebawem.