Magdalenka – urokliwe wzgórze a raczej klikukilometrowe pasmo w bliskim sąsiedztwie Rzeszowa zamyka jego kotlinę od wschodu dając bardzo duży potencjał obserwacyjny.  Stanowiska strzeleckie ciągną się od kulminacji pasma przy maszcie w Malawie po Górny Cierpisz i Wolę Rafałowską tworząc nie lada kąsek dla dalekich obserwatorów. Z pasma Magdalenki w sprzyjających warunkach można oczywiście dostrzec Tatry ale nie tylko. Z Górnego Cierpisza i spod punktu obserwacyjnego przy Kościele filialnym p.w. Świętej Marii Magdaleny dostępna jest praktycznie cała panorama Bieszczadów od Chryszczatej i Wołosania prze grupę Łopiennika po Pasmo Połonin, które zamyka Kruchły Wierch czyli kulminacja Połoniny Caryńskiej. Na północnym zachodzie majaczą czasem światła RTCN Św. Krzyż natomiast południowy zachód panoramy zamyka granitowy brzeszczot Tatr Wysokich i dach Pogórza Ciężkowickiego – Liwocz. 

Tak oto przedstawia się panorama Tatr z Magdalenki przy maszcie w Malawie według symulatora Udeuschle.

Odległość do widocznych szczytów mieści się w granicach 168 – 175 km. Jednakże w warunkach standardowej refrakcji najdalszym punktem jest Vysoka. Owa panorama jest bardzo dobrze znana w środowisku dalekich obserwatorów gdyż od pierwszego zdjęcia Tatr z Magdalenki w czerwcu 2010 roku minęło już sporo czasu.

Tak wyglądały 26.09.2018 roku:

Ów widok był łakomym kąskiem na wielu wyprawach bagatela 15 minut jazdy z domu tak więc nie sposób pokazać wszystkich zdjęć z tego urokliwego miejsca. Oto kilka z nich:

Zachód Słońca za Tatrami z Magdalenki
Wiosenne spojrzenie na Tatry z Magdalenki
Trochę szerzej….
Panorama

i panorama z małym topograficznym opisem

Zdjęcia zostały wykonane różnymi zestawami dlatego nie piszę  czym gdyż jest tego tak dużo, że nie sposób spamiętać.

Miejsce bardzo polecam:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *