Szybko przechodzący klin wyżowy znad Skandynawii początkiem grudnia ubiegłego roku przyniósł długo wyczekiwane w społeczności DO warunki umożliwiające obserwacje Tatr z województwa łódzkiego.  Jest tam kilka hipotetycznych miejscówek, z których można uwiecznić Tatry, jednakże przeszkody terenowe i zalesienie niektórych wzniesień skutecznie to uniemożliwiają. 

Tym razem zorganizowaliśmy mały zlot na Górze Chełmo by przed świtem 4.12. 2021 roku móc zaobserwować wierchy z brzegu kamieniołomu kredowych piaskowców mniej więcej w połowie wzniesienia. Sam pagórek wznosi się na wysokość 323 m i leży w powiecie radomszczańskim. Nasza obserwacja to było trzecie podejście do tej miejscówki – gdyż przypomnę tak dla potomnych, że pierwszą rejestrację Tatr w postaci albedo śniegu na zboczach Lodowego Szczytu dokonano tutaj 15.03.2020 roku.

Kolejna miała miejsce podczas zachodu Słońca w październiku 2021 roku zaś wisienką na torcie były kapitalne warunki z barbórkowego poranka. 

Panorama z Chełma obejmuje nie tylko Tatry. Nietatrocentrycy mogą stąd obserwować wzniesienia Jury a także w sprzyjających warunkach refrakcyjnych kulminację Babiej Góry.

Ja skupiłem się na Tatrach bo po nie jechałem ponad 300 km z podrzeszowskiej miejscowości, którą chciało ongiś bez wazeliny zgwałcić CPK czyli taki twór do dojenia publicznych pieniędzy. Ale mniejsza o to. 

Zasięg widoczności:

Miejsce obserwacji to ukryte w lesie urwisko nad wspominanym kamieniołomem skąd już na 150 mm widać wierzchołki Tatr Słowackich:

Tatry z Góry Chełmo 150 mm

Ów świetny warunek podyktowany był szybkim przemieszczaniem się mas powietrza z północnego zachodu oraz obecnością suchych mas nad pasem wyżyn środkowopolskich, co w połączeniu z początkiem warunków okołofenowych zaowocowało taką widzialnością.  

Tatry z Góry Chełmo 500 mm

Żeby uzmysłowić perspektywę i ogrom tej obserwacji zobaczmy jaka odległość dzieli nas do przedostatniego planu:

Słup wysokiego napięcia w miejscowości Grotkowice a w oddali Tatry 200+

Niestandardowa refrakcja pozwoliła ponadto uchwycić tatrzańskiego króla:

Crop 500 mm z opisem

Po wschodzie Słońca Tatry zniknęły jak kamfora. Dlatego wracam świętować imieniny żony:). Jednakże jadąc przez Busko Zdrój – o czym wspominałem przy okazji wpisu – Buskie przedmieścia około godziny 10.00 musiałem zatrzymać się na parkingu przy drodze krajowej 73 by popełnić takie kadry:

Tatry z centrum Buska Zdroju 150 mm

Wierchy były kapitalnie widoczne gołym okiem. Zwróćcie natomiast uwagę na nadciągające chmury z północnego zachodu. Za parę godzin po warunkach do dalekich obserwacji pozostało już tylko wspomnienie.

Na koniec panorama z Buska z małym opisem:

Panorama 400 mm HDR – ujęcia pionowe Busko – Zdrój.

Sprzęt: Chełmo (wyjątkowo!) Canon 6DMark II + Sigma 150-600

Busko Canon 6DMark II + Canon 400 mm – panorama, kadr 150 mm Sigma 150-600 @150mm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *