Polana  w Nawsiu niedaleko Pstrągowej to miejsce najbardziej wysunięte na wschód skąd przy dobrych warunkach widzialnościowych można oglądać królową Beskidów czyli Babią Górę -1725 m (tak haniebnie zaniżoną na Wikipedii o 3 metry dzięki Geoportalowi).

Wykorzystując natomiast aplikację Peakfinder można ustalić dokładnie kiedy i gdzie będzie miał miejsce zachód Słońca za danym szczytem. W dniu 18.10 tego roku akurat Słońce chowało się za zbocza Diablaka, a co za tym idzie mimo bardzo kiepskich warunków widzialności poziomej z uwagi na wysokie nagromadzenie  w atmosferze aerozolu dało radę poprzez wzmocnienie kontrastu uwiecznić Babią oraz inne wzniesienia widoczne z miejscówki.

Symulacja w Programie Peakfinder

Miejscówka to malownicza polana gdzie wraz z Tomaszem 🙂 rozłożyliśmy stanowisko strzeleckie czekając na przedstawienie.

 Koordynaty – 49°57’38.7″N 21°40’55.6″E.

Według Heywhatsthat Nawsie to najdalej wysunięte miejsce na wschód skąd widać Babią Górę z odległości bagatela 160,5 km.

Zasięg widoczności wygenerowany w aplikacji Heywhatsthat

I zaczęło się przedstawienie… na początek majak Babiej i Słońce nad Ćwilinem.

Kontakt w całej okazałości

400 mm APSC
200 mm APSC
150 mm APSC i Słoneczko za Styrem

Oprócz dachu Beskidu Żywieckiego można stąd dostrzec Beskid Wyspowy oraz Gorce i dużą część Pogórza Ciężkowickiego. Wszystko ujęte w panoramę.

Panorama 300 mm APSC

Powyższa panorama jest dużą lekcją dalekich obserwacji – pokazuje zmiany widzialności poziomej w zależności od azymutu obserwacji. W miejscu zachodu Słońca dzięki wzmocnieniu kontrastu dalsze szczyty są lepiej widoczne niż np. Wał czy wzgórza nad Siemiechowem po prawej stronie panoramy.

Zdjęcia wykonano zestawem Canon 77D+ Sigma 150-600 S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *